Od lat badania pokazują, że zarobki kobiet są niższe niż zarobki mężczyzn. Badania pokazują, że w zeszłym roku była to kwota nawet o 1000 złotych brutto mniej niż w przypadku mężczyzn. Są jednak takie profesje, które są wyjątkiem i kobiety zarabiają tam więcej. Kobiety specjalizujące się księgowości najczęściej mogą oczekiwać większej pensji niż mężczyźni. Grupa pracuj podaje, że im większe stanowisko tym zarobki kobiet zbliżają się bardziej do zarobków mężczyzn.
W ramach specjalistów ta różnica będzie wynosiła około 11 procent, ale na stanowiskach dyrektorskich zejdzie już tylko do poziomu 2 procent. A jak już wspomniano takie specjalizacje jak księgowość, kadry czy komunikacja marketingowa dużo bardziej promują kobiety, jeśli chodzi zarobki. Ponad zebranych ankiet wykazało, że średnio kobiety mają pensje mniejsza od mężczyzn o około 18 procent. Ta różnica będzie się zmniejszać przy różnych wyższych stanowiskach. Ostatecznie przy najwyższych stanowiskach dyrektorskich jak już wspomniano ta różnica jest na poziomie około dwóch procent. Tak podaje nam również specjalista, który zajmował się takimi badaniami grupie Pracuj. taka różnica wynika między innymi z tego, że kobiety zdecydowanie częściej zajmują pozycje kierownicze w formie. Tylko około 25 % wszystkich dyrektorów to kobiety a to wyraźnie pokazuje dysproporcje. Badania firmy Pracuj również potwierdzają, że mamy takie specjalizacje, w których kobieta zarabia więcej niż mężczyzna. Przede wszystkim administracja biurowa, sekretariat, księgowość, działy kadr i płac. Takie obszary są jednak mniejszością i będą również stanowić tylko dodatek do prowadzonych badań. jeśli chodzi o takie segmenty, w których pracuje najwięcej kobiet można tutaj wymienić między innymi administrację biurową, HR czy PR oraz marketing. Ale jęsli chodzi o stanowiska inżynierskie kobiety stanowią jedynie około 10%. Więcej kobiet na takich stanowiskach nie wiąże się jednak z większym wynagrodzeniem. W takich pracach kobiety najczęściej i tak zarabiają mniej niż mężczyźni. Zastosowanie technologii mobilnych w obszarze księgowości Według prowadzonych przez specjalistów badań kobiety średnio w zeszłym roku zarabiały około 3600 złotych brutto i ich pensja była w tym względzie niższa nawet o około 1000 złotych brutto. Wraz ze stażem pracy różnice się zmniejszają..
Podobnie jest jeśli chodzi o wykształcenie. Płeć w obu przypadkach ma duże znaczenie. Jeśli obie osoby są po studiach to tak naprawdę różnice są kilkuprocentowe, ale jeśli mężczyzna ma już za sobą około 10 lat pracy to może się okazać, że będzie zarabiał nawet 30 procent więcej niż kobieta. Dysproporcje są więc znaczące i trudno się spodziewać, by w najbliższych latach znacząco się to zmieniło. Póki co raczej nie można się spodziewać zmian i te różnice będą ciągle na podobnym poziomie.